Çatlak Topuk Bakımı kimlere uygulanır?

Ayakta basınç bozukluğu ile topuğa binen yükün fazla olduğu ve obezite sorunu bulunan bireylerde daha sık gözlenen çatlak topuk durumu her yaş grubunda uygulanabilir. Topuk kalınlaşmasının çatlakla sonuçlanması mevcut tablonun ilerlediğini gösterir. Dolayısıyla ideal bakımlar için kalınlaşmanın fark edildiği noktada nemlendirici desteği ya da Medikal Ayak Bakımı uygulanabilir.

Çatlak Topuk nedir?

Blog yazımızı okuyun.

Topukları çatlamış olan bireyler genellikle bu durumun neden olabileceği ağrı ve rahatsızlığa aşinadır. Çatlaklar, cildin topukların dış kenarında gelişen derin çatlaklardır ve çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Yaygın nedenler arasında açık sırtlı ve gün boyunca uzun süre ayakta duran ayakkabılar giyilebilir.


Devamını Oku ❯❯

Çatlak Topuk Bakımı işlemi ne kadar sürer?

Temel ayak muayenesi ile birlikte çatlak topuk bakımı işlemi kalınlaşma ve çatlakların derinliğine bağlı olarak ortalama yarım saat sürer (ilk muayene ~5 dakika,  bakım işlemi ~20-40 dakika; toplamda ~25-45 dakika) ve takip gerektiren bir uygulamadır. İlk işlemin sonrasında aylık periyotlar halinde planlanan takip aralığı ile topuk üzerindeki tablonun nüksü değerlendirilir ve lüzum halinde işlemler tekrarlanır. Eğer ayakta basınç problemi söz konusuysa podolog değerlendirmesiyle ayak analizi ve duruma göre tabanlık desteği gerekebilir.