0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00
Bakımlar

Çatlak Topuk Bakımı

Çatlak Topuk Bakımı ayağın topuk bölgesi üzerinde ileri safhalara ulaşarak gelişen nasırların çatlaması üzerine tüm bölgeye uygulanan temizleme işlemdir. Çoğu durumda basınç problemlerinin eşlik ettiği bu tabloda temizleme işleminin yanı sıra krem ve tabanlık desteği de gerekebilmektedir.

Ayakta basınç bozukluğu ile topuğa binen yükün fazla olduğu ve obezite sorunu bulunan bireylerde daha sık gözlenen çatlak topuk durumu her yaş grubunda uygulanabilir. Topuk kalınlaşmasının çatlakla sonuçlanması mevcut tablonun ilerlediğini gösterir. Dolayısıyla ideal bakımlar için kalınlaşmanın fark edildiği noktada nemlendirici desteği ya da Medikal Ayak Bakımı uygulanabilir.

Çatlak Topuk Bakımı ne kadar sürer?

Temel ayak muayenesi ile birlikte çatlak topuk bakımı işlemi kalınlaşma ve çatlakların derinliğine bağlı olarak ortalama yarım saat sürer (ilk muayene ~5 dakika, bakım işlemi ~20-40 dakika; toplamda ~25-45 dakika) ve takip gerektiren bir uygulamadır. İlk işlemin sonrasında aylık periyotlar halinde planlanan takip aralığı ile topuk üzerindeki tablonun nüksü değerlendirilir ve lüzum halinde işlemler tekrarlanır. Eğer ayakta basınç problemi söz konusuysa podolog değerlendirmesiyle ayak analizi ve duruma göre tabanlık desteği gerekebilir.

Bu Uygulamanın Temel Özellikleri

Çatlak Topuk Bakımı aşağıda yer alan niteliklere sahip bir Podolojik Yaklaşım’dır.

  • Ağrısızdır.
  • Etkilidir.
  • Risk oluşturmaz.
  • Çok yönlüdür.
  • Diyabetli dostudur.
  • Koruyucudur.
X