0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00
Bakımlar

Tabanlık Uygulaması

Tabanlık, ayağın yere olan teması esnasında yaşadığı basınç bozukluğunu gidermek, başta ayağın plantar yüzü olmak üzere ayakta gelişen yaraların iyileşmesine katkıda bulunmak ve birtakım ayağın şekil sorunlarına yönelik gelişen inatçı nasır şikayetlerini ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir sistemdir.

Tabanlık Uygulaması ayakta basınç bozukluğu ve buna bağlı ağrı şikayeti bulunan, sürekli ayakta ve tempo halinde olan, sporla uğraşan, kronik nasır şikayeti ve diyabetik ayak yarası olan bireylerde daha çok uygulanır. Kimi zaman tabanlık seçeneği konfor amaçlı da tercih edilebilir. Tabanlığın doğru koşullarda ve doğru ölçülerde ayağa özel olarak gereken malzemelerde üretilmiş olması, aynı zamanda düzenli podolog kontrolünde de takibinin yapılması önemlidir. İyi planlanmamış tabanlıklar sakatlığa neden olabilir.

Tabanlık Uygulaması işlemi ne kadar sürer?

Tabanlık planı sadece yapılan temel ayak muayene ile belirlenemez. Fiziki muayenenin ardından analiz sistemleriyle ayağın sayısal ölçülerinin alınması önemlidir. Temel muayenesi ve analiz uygulaması ile birlikte tabanlık işlemi yaklaşık 15 dakikada karara bağlanır (ilk muayene ~5 dakika, analiz uygulaması ~10 dakika; toplamda ~15 dakika). Tabanlığının planının ardından üretim süreci en az 3, en fazla 7 iş günüdür. Belirtilen sürelerin sonunda tabanlığın ayakta podolog kontrolünde denenerek uygulanması ve tesliminin yapılması önemlidir. İlk 7 günlük süreçte (alışma sürecinde) tabanlık kullanımına bağlı geçici olan kısmi bacak ağrıları oluşabilir.

Bu Uygulamanın Temel Özellikleri

Statik ve Dinamik Yürüme Analizi aşağıda yer alan niteliklere sahip bir Podolojik Yaklaşım’dır.

  • Ağrısızdır.
  • Etkilidir.
  • Risk oluşturmaz.
  • Çok yönlüdür.
  • Diyabetli dostudur.
  • Koruyucudur.
X