Diyabetik Ayak Bakımı kimlere uygulanır?

Ayak sorunlarının görülme oranı daha fazla olan diyabetli bireylerde cilt ve tırnak odaklı olarak diyabete bağlı sorun yaşayan herkese uygulanır. Operasyon niteliği taşımayan uygulamada diyabetliler için herhangi bir risk bulunmamaktadır. İleri yaşla birlikte ayak bakımını ihmal eden bireylerin öncelikli tercihidir. Diyabete bağlı gelişen yara ya da ülserasyon durumlarına müdahale edilmez, tabip kontrolü için yönlendirme sağlanır.

Diyabetik Ayak nedir?

Blog yazımızı okuyun.

Enzimatik olmayan glikasyon, bağlara sertlik kazandırır. Nöropati koruyucu duyu kaybına ve ayak ve bacaktaki kas gruplarının koordinasyon kaybına neden olur; bu ikisi de ambulasyon sırasında mekanik baskıları arttırır. Diyabetik ayak lezyonları, diğer diyabet komplikasyonlarından daha fazla hastaneye yatıştan sorumludur.


Devamını Oku ❯❯

Diyabetik Ayak Bakımı işlemi ne kadar sürer?

Temel ayak muayenesi ile birlikte ayak analizi işlemi yaklaşık 40 dakika sürer (ilk muayene ~10 dakika,  bakım işlemi ~30-60 dakika; toplamda ~40-70 dakika) ve tek seanslık bir uygulamadır. Tercihen belirlenen aralıklarla en az 1 ay, en fazla 3 ayda bakım işlemi tekrarlanabilir. Podolog değerlendirmesiyle nemlendirici krem ya da besleyici tırnak solüsyonları önerilebilir. Aylık aralık tercih edildiğinde evde bakım girişimi gerektirmez.

Bu uygulama ile ilgili diğer hizmetlerimiz: