Nasır Bakımı kimlere uygulanır?

Ayakta genelde baskı, sürtünme ve darbeye bağlı gelişen nasırlı doku üzerinde uygulanan bu bakım işlemi her yaş grubuna uygulanabilir. Cilt üzerindeki kalınlaşma belirtisi göstererek zamanla ağrılı bir hal alabilir. Nasır Bakımı birtakım cilt hastalıkları ve özel durumalar (yara, enfeksiyon vb) dışında herkese ağrısız şekliyle podolog kontrolünde yapılabilir.

Nasır nedir?

Blog yazımızı okuyun.

Nasır (klavus olarak da adlandırılır), aralıklı basınç ve sürtünme kuvvetleri nedeniyle cildin kalınlaşmasıdır. Bu kuvvetler klinik ve histolojik olarak hiperkeratoza neden olur. Bir nasır’daki cildin yoğun kalınlaşması, özellikle ön ayakta kronik ağrıya neden olabilir; bazı durumlarda, bu kalınlaşma ülser oluşumuna neden olabilir. Klavus kelimesi, birçok eşanlamlı ve sayısız yerel terime sahiptir; bu terimler klavus oluşumuna neden olan ilgili faaliyetleri tarif eder.


Devamını Oku ❯❯

Nasır Bakımı işlemi ne kadar sürer?

Temel ayak muayenesi ile birlikte nasır bakımı işlemi yaklaşık yarım saat sürer (ilk muayene ~10 dakika,  nasırın temizliği ~15-60 dakika; toplamda ~25-70 dakika) ve takip gerektiren bir uygulamadır. Aylık randevu aralıklarıyla takibi yapılan nasırlı doku üzerinde lüzum halinde ilerleyen randevularda da işle uygulanabilir. Nasırın oluşumu baskıdan kaynaklı ise aparat desteği ya da analizle belirlenen tabanlık girişimi gibi ek hizmetler gerekebilir. Nasırlı dokunun çözüme ulaşması yerleştiği bölge, tutunduğu cilt dokusu, nemlendirici desteği, yaş faktörü ve kronik rahatsızlıklara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Temelde nasırın arınması tek seanslık bir uygulamadır.