Omega Spange® kimlere uygulanır?

Omega sistemi, ayak tırnakları üzerinde meydana gelen ve sıklıkla rastlanan Tırnak Batması tablosuna karşı cerrahi uygulamalara gerek kalmadan ve etkili çözüm sağlayabilmesiyle tanınır. Yürüme çağına ulaşan ve tırnak yapısının elverişli olduğu (mantarın, kırılma, çatlama ve deformasyonunun olmadığı) durumlarda her yaştaki bireylere podolog kontrolünde uygulanır. Bu uygulama için öncesinde temel muayene sağlanarak tırnak ve cilt dokusunun durumu değerlendirerek işlem planı oluşturulmalıdır. Çoğu zaman eşlik enfeksiyon durumlarına karşı tabip destekli anti-biyotik desteği de uygulama süresi boyunca gerekebilir.

Tırnak Batması nedir?

Blog yazımızı okuyun.

Ayak sorunları arasında en sık karşılaşılan tablo şiddetli ağrı ve kimi zaman enfeksiyonun eşlik ettiği Tırnak Batması (Onychocryptosis)’dır. Tırnak plağının (corpus inguis) deformasyon durumuna seyir göstermesi ile üzerinde bulunduğu tırnak yatağına doğru rolonlaşması ve tırnağın lateral kanatlarının doku altına gömülmesi ile gelişir.


Devamını Oku ❯❯

Omega Spange® işlemi ne kadar sürer?

Temel ayak muayenesi ile birlikte bu uygulama yaklaşık yarım saat sürer (ilk muayene ~10 dakika,  işlem ~20 dakika; toplamda ~30 dakika) ve tek takip gerektiren bir uygulamadır. İlk seansın sonrasında rutin takibi 1 ay olan randevu aralıklarıyla süreç devam eder. Ortalama çözüm süreci, randevulara katılım, evdeki düzenli bakım ve özenin sağlanmasıyla orantılı olarak 4-6 ay arasıdır. Enfeksiyonun eşlik ettiği durumlarda bu süreç değişkenlik gösterebilir. Lüzum halinde aylık randevuların arasında da kontrol süreçleri belirlenebilir.

Omega Spange® işlemi nasıl uygulanır?

Mevcut durumda batığın derinliği, olası yara ya da enfeksiyon bulgularının varlığı, varsa evde müdahale ile tırnak üzerinde oluşan deformasyonlar ve ağrının tetiklendiği cilt dokusunun genel durumu ile ilgili detaylı podolog muayenesi sağlanır. Mevcut aşamasının ve tırnak yapısının Omega® girişimine uygunluğu değerlendirildikten sonra işlem planı (uygulanacak yöntem, takip aralığı ve gerekli ise besleyici solüsyon ya da tabip desteği) hazırlanır. Müşteri onayı ile işleme başlanır ve plana sadık kalınan çözüm süreci başlatılır.

Omega Spange® uygulaması hakkında bilinmesi gerekenler:

  • Bu uygulama bir cerrahi uygulama değildir ve operasyon niteliği taşımaz (Tırnak çekimi uygulanmaz).
  • Alternatif operasyon girişimlerine kıyasla bu işlem ağrısızdır ve günlük konforu bozmaz.
  • Ayakkabı ve çorap kullanımına engel oluşturmaz.
  • Spor ya da yüzme aktivitelerini engellemez.
  • Tam verim alınabilmesi için randevu aralıkları, çözüm süreci boyunca ayakkabı kullanımı ve evdeki bakımı gibi faktörlere bağlı olarak özen ve sabır gerektirebilir.
  • Mantar ve diğer tırnak deformasyonlarına bağlı gelişen batık durumlarında öncelikli olarak tırnak teli uygulaması yerine mantar ya da bakım odaklı diğer uygulamaların yapılması gerekebilir.
  • Daha önce operasyon ya da darbe geçmişi olan tırnaklarda batık sorununun çözüm süreci normal aralığından daha uzun sürebilir.
  • İşlemin uygulandığı tırnağın takibi çözüm süreci boyunca işletmeye aittir. Belirtilmedikçe evde kesim ya da bakım işlemi müşteri tarafında uygulanmaz.
  • Telin uygulandığı durumlarda olası darbe ve baskı ile tel üzerinde meydana gelen kayma, sallanma veya tamamen çıkma gibi durumlar çoğu zaman süreçte dezavantaj oluşturmayıp kontrol gerektirir. Bu durumda mevcut randevu tarihi beklenmeden işletme ile iletişime geçilmelidir.