0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Tırnaklardaki kalınlaşmalar neden oluşur?

Ayak sorunlarının meydana getirdiği temel belirtilerden biri de tırnak üzerinde gelişen kalınlaşmadır. Kalınlaşma, tırnak plağının (corpus unguis) normalindeki incelik ve esnek yapısının kaybolmasıyla ortaya çıkmaktadır. Her yaş grubunda yaşanabilen bu sorun temelde birtakım faktörlerin sebep olmasıyla seyir gösterir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Ayakkabı baskısı: Ayağa vuran ve özellikle ayak tırnakları üzerinde baskıya neden olan dar ayakkabılar tırnak yapısında kalınlaşma ve buna bağlı renk değişimlerine neden olabilmektedir.
 • Mantar sorunu: Fazla nemin de eşlik etmesiyle mantar konusunda risk barındıran ayaklarda kalınlaşmanın gözlenmesi olağan bir durumdur.
 • Operasyon ya da çekim geçmişi: Tırnak yapısının bütünüyle etkilenmesine neden olan ameliyatlar devam eden süreçte tırnakların kalın uzamasına, hatta katmanlaşmasına neden olabilir.
 • Sistemik rahatsızlıklar: Diyabet, troid, sedef gibi vücuda ait kronik rahatsızlıkların tırnak üzerinde kalınlaşma belirtisi gösterdiği bilinmektedir. Bu hastalıkların takibi tırnak sorunlarının ilerlememesi açısından ayrı bir öneme sahiptir.
 • Yanlış tırnak kesimi: Ayakta uygulanan yanlış tırnak kesimleri tırnak yapısına zarar verebilir. Oluşan bu zararlar tırnak yapısında bölgesel kalınlaşmaları beraberinde getirebilir.
 • Spor aktiviteleri: Yüksek tempoya neden olan aktiviteler rahat ayakkabı tercihleri olsa bile tırnaklarda zamanla oluşan kalınlaşma, renk değişimi gibi durumları ortaya koyabilmektedir.
 • Genetik durum: Doğuştan ve ailedeki öyküsüyle gözlenen durumlarda tırnaklar sürekli olarak kalınlaşma meyilliliğine gidebilir.
 • Oje kullanımı: Özellikle bayanlarda sıklıkla tercih edilen oje ve diğer kimyasalların tırnak üzerinde ciddi renk değişimlerine, kalınlaşmalara sebebiyet verdiği bilinmektedir.
 • Parmak sorunları: Ayak parmakları üzerinde gelişen şekil sorunları ayaktaki normal baskının parmağın farklı bölgelerinde yoğunlaşmasına neden olabilir. Ortaya çıkan bu baskı bozukluğu kimi zaman tırnaklara da etki ederek kalınlaşmaları kaçınılmaz kılabilir.
 • Dolaşım problemi: Kalp ve dolaşımı etkileyen rahatsızlıklar tırnak üzerinde beslenme zayıflığı yaratarak kalınlaşmaları meydana getirebilir.
 • Hijyen ve bakımın eksikliği: Ayakta ve tırnaklardaki ideal zamanlarda uygulanması gereken temel bakımın ihmali tırnaklarda zamanla oluşan kalınlaşmalar yaratabilir.

Tırnaktaki kalınlaşma durumu nasıl giderilir?

Kalınlaşmaların giderilmesi neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Özellikle sistemik rahatsızlık, kemik deformasyonu ve operasyon geçmişi gibi nedenler ortaya konduğunda kalınlaşmaların belirli aralıklarda ve sürekli olarak nüks (tekrar etme) göstermesi büyük bir ihtimaldir. Kalınlaşmanın oluşmaması için en doğru plan bir podolog tarafından sağlanabilir. Yine de kaba bir özet geçmek gerekirse tırnakta kalınlaşmanın önlenmesi için ev koşullarında uygulanabilecek birtakım işlemler de bulunmaktadır:

 • Tırnakların ve ayağın temel bakımının doğru zamanlarda uygulanması gerekir. Tırnakların kesimi 3-4 hafta aralığında, ayağın bakımının ise günlük sağlanması gerekir. Ayrıca riskli (hastalık barındıran) ayaklarda podolog kontrolünde uygulanan aylık medikal bakımlar tercih edilmelidir. Bkz: Medikal Ayak Bakımı.
 • Genelde beslenme sorunuyla oluşan kalınlaşmalarda tırnakların haricen yollarla beslenmesi gerekebilir. Bunun için çay ağacı yağı (teebaumöl) ve E vitamini içeren losyonlar tercih edilebilir.
 • Mantar gibi tırnak hastalıklarının olduğu kalınlaşmaların arınması zaman alıcı ve güçtür. Bu doğrultuda hem doktor hem de podolog kontrolü şarttır. Ev koşullarında mantara uygulanan bilinçsiz girişimler sorunu daha da ciddi bir yapıya büründürebilir.
 • Doğru ayakkabı tercihleriyle tempo halinde bile rahat olan ayaklarda kalınlaşmalar nüks etmeyebilir.
 • Oje kullanımından kaçınılmalıdır.

Ayak sorunlarınızda detaylı bilgi için 0(216)553-3436 numaralı hattımızı arayabilir ya da “Randevu Al” sayfamızdan talebinizi gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

X