0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Ayakları Listerine içinde bekletmenin faydası var mı?

Ayaklar için Listerine kavramı

Listerine ayak bakımı, evde bir tür ayak banyosudur. Öncelikle cilt mantarı ve onikomikoz (ayak tırnağı mantarı) tedavisinde kullanılır. İnsanlar ayrıca ölü derileri temizlemeye yardımcı olmak için Listerine’i ayaklarında kullanır. Normalde boşlukları ve diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olmak için kullanılan Listerine, çok sayıda aktif bileşene sahiptir. Ayaklar söz konusu olduğunda, bu tür yıkama kokuyla savaşmak için değil, mentol ve timmolde bulunan antifungal özellikler için kullanılır.

Nasıl etkiler?

Listerine ayak banyosunu gerçekleştirmek için talimatlar adım adım şunlardır:

  • Ayaklarınızın uzunluğuna ve derinliğine uygun bir küvet ya da leğen bulun.
  • Küveti iki parça ılık su ile birlikte Listerine ile doldurun. Tüm ayaklarınızı örtecek kadar sıvıya ihtiyacınız olacak.
  • Su yerine, eşit porsiyonlarda beyaz sirkeyi de karıştırabilirsiniz. Bu sirke türünün yüksek asitlik seviyeleri nedeniyle mantardan kurtulduğu düşünülmektedir. Ama bilimsel bir kanıtı yoktur.
  • Ayakları çözeltiye bir seferde 45 ile 60 dakikada yerleştirin.
  • Mantar temizleninceye kadar her gün bir Listerine ayak banyosunu uygulayın. Ayrıca, nemi önleyici bir önlem olarak da ara sıra uygulamayı da düşünebilirsiniz.

Zamanınız kısıtlıysa, Listerine’i pamuklu bir topla günde iki kez ayağınıza da uygulayabilirsiniz.

Listerine’i mantara yönelik kullanmanın anahtarı sabırdır. Reçeteli antifungal tedavilerde olduğu gibi mantarın tamamen gitmesi birkaç ay sürebilir. Ancak, hemen gözle görülür gelişmeler görmeye başlayabilirsiniz.

Peki ya sonuçlar gerçek mi?

Listerine’deki bileşenlerin antifungal özelliklere sahip olduğu düşünülse de, hiçbir çalışma gargaranın ayak ve tırnak mantarlarından kurtulmanın kesin bir yolu olduğunu kanıtlamamıştır. Bir kaynak araştırma Listerine’in otoimmün hastalıkları olan kişilerde mantar enfeksiyonlarını önleyebileceğini belirtmiş olsa da çalışma daha çok ağızdaki mantar enfeksiyonlarına odaklaydı.

Listerine’in güçlü antifungal ve antibakteriyel özellikleri kesindir – gargara kullanımda. Listerine’i ayak mantarı için alternatif bir tedavi olarak desteklemek için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. Tek başına çözüm sağlamayabilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Listerine ayak banyosu nispeten güvenli olsa da, herkes için uygun olmayabilir. Hassas bir cildiniz varsa, ıslanma hafif tahrişe neden olabilir. Tam bir ıslatma yapmadan önce küçük bir cilt alanını Listerine (ve ıslatmak için kullanmaya karar verirseniz sirke) ile test etmeyi düşünün. Örneği uyguladıktan sonra, herhangi bir reaksiyonla karşılaşıp karşılaşmadığınızı görmek için birkaç saat bekleyin.

Ayak mantarınız varsa, bu banyoda ayağı tek başına ıslatmak durumun düzelmesini engellemez. Ayaklarınızı kuru tuttuğunuzdan ve terleme dönemlerinden sonra düzenli olarak banyo yaptığınızdan emin olun. Çoraplarınızı değiştirmek genellikle uzun aktivite dönemlerinde yardımcı olur. Ayaklarınız çok terleme eğilimindeyse ayaklarınızı kuru tutmak için günlük sprey veya tozlar da kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınızı kesilmiş tutmak, ayağınızda mantar enfeksiyonlarının oluşmasını önlemeye de yardımcı olabilir. Büyümüş tırnaklarınız varsa, Listerine kullanmaktan kaçının, çünkü bu bölgeyi tahriş edebilir. Enfeksiyonu önlemek için kalınlaşmış tırnağı podoloğunuza temizletmek isteyebilirsiniz.

Son söz

Ayak ve ayak tırnağı mantarı söz konusu olduğunda, Listerine ayak ıslatma evde kullanabileceğiniz alternatif bir ilaç olabilir. Genel olarak, bu yöntem ciddi riskler ve yan etkiler taşımaz. Bununla birlikte, bu ayağı çocuklara uygulamadan önce bir çocuk doktoruna sormayı da düşünün.

Yine de Listerine’i ayak mantarı için güvenilir bir tedavi olarak destekleyecek yeterli sağlam kanıt yoktur. Listerine gibi ev ilaçlarını kullandıktan sonra bile, ayağınızdaki ve ayak tırnaklarınızdaki mantar enfeksiyonları temizlenmezse doktorunuza/podoloğunuza görünmelisiniz. Bazı tırnak enfeksiyonları, özellikle diyabet veya altta kalan diğer tıbbi sorunlarınız varsa daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.


Kaynak: Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT tarafından medikal incelemesi yapıldı— Yazar Kristeen Cherney — Güncelleme:  01 Eylül 2017 [Bağlantı]

Bir yanıt yazın

X