0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Diyabet, Tanımı, Türleri, Tedavisi ve Korunma

 • Diyabet Nedir?
  • Tanım
  • Türler
  • Belirti ve Bulgular
 • Teşhis
 • Tedavi
 • Bakım

Diyabet Nedir?

Tanım

Diyabet veya Diabetes Mellitus, vücudun insülin üretme ve / veya kullanma kabiliyetindeki kusurlardan kaynaklanan yüksek kan glukoz seviyeleri ile karakterize edilen bir hastalık grubudur.

Türler

Üç ana Diabetes Mellitus tipi vardır:

 • Tip-I Diyabet: Tip 1 Diyabet’te vücut tamamen insülin üretememektedir. Bu tip Diyabetli hastalar, enjeksiyonları veya insülin pompasıyla vücutlarına sürekli olarak insülin vermelidir. Tip 1 Diyabet, “genç diyabet” ve “İnsüline bağımlı Diabetes Mellitus” (IDDM) olarak adlandırılırdı.
 • Tip-II Diyabet: Tip 2 Diyabet, zamanla gelişen insülin direncinden kaynaklanır. Sonunda, insülin üreten hücreler işlerini düzgün yapamamakta, bu da kazanılmış bir insülin eksikliği ile sonuçlanmaktadır. Tip 2 Diyabet daha önce “yetişkin başlangıçlı diyabet” veya “insüline bağımlı olmayan Diabetes Mellitus” (NIDDM) olarak adlandırılmıştı.
 • Gestasyonel Diyabet: Bu tip bir Diyabet, daha önce Diabetes Mellitus tanısı olmadan hamile kadınlarda görülür. Gebelik diyabeti gelişen kadınlar daha sonra Tip 2 Diyabet gelişimi için daha yüksek risk altındadır.

Belirti ve Bulgular

Tedavi edilmeyen DM’nin klasik semptomları:

 • Kilo kaybı
 • Sık idrara çıkma (poliüri)
 • Artan susuzluk (polidipsi)
 • Artmış açlık (polifali)

Belirtiler Tip-I Diyabet’te hızla gelişebilir, ancak Tip-II Diyabet’te yavaş gelişebilir veya hiç olmayabilir.

Teşhis

Diyabet, plazma glukoz veya kan şekeri seviyelerini kontrol ederek teşhis edilir. Normal kan şekeri 70-100 mg / dl’dir. Diabetes Mellitus için 200 mg / dl’nin üzerindeki bir kan şekeri kan şekeri veya 126 mg / dl’den daha büyük bir açlık kan şekeri tanısı konur. Tipik olarak anormal sonuçlar, resmi bir tanı konmadan önce ikinci kez yapılır. “Hemoglobin A1C” olarak bilinen başka bir test türü veya glise edilmiş hemoglobin de teşhis edilebilir. Bu test, önceki 3 ay boyunca kan şekeri seviyelerinin ortalamasıdır. O zaman, belki de, bir kişinin kan şekeri eğilimlerinin ne olduğu hakkında daha iyi bir resim verir. HbA1c’nin% 6’nın altında olması normal kabul edilir. % 6.5 veya daha büyük bir HbA1C de Diabetes Mellitus için tanısaldır.

Tedavi

Tedavi edilmezse, diyabet birçok komplikasyona neden olabilir. Bunların çoğu Diyabetik Nöropati ve Periferik Vasküler Hastalıktan gelişir. Tedavi edilmeyen DM’nin diğer ciddi sonuçları arasında kalp hastalığı, böbrek hastalığı / yetersizliği, ayakla ilgili komplikasyonlardan amputasyon bulunur.

Tip 1 Diyabet : Bu tip insülinle tedavi edilir.
Tip 2 Diyabet : Bu tip diyet, oral ilaçlar, insülin veya bunların bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir.
Gebelik Diyabeti : Bu genellikle doğumdan sonra düzelir.

Diyabetin komplikasyonları, iyi yönetilen kan şekeri seviyesine sahip kişilerde çok daha az yaygın ve daha az şiddetli olduğundan, hasta eğitimi, anlayışı ve katılımı çok önemlidir. Tedavinin amacı,% 6.5’lik HbA1C seviyesidir, ancak bundan daha düşük olmamalıdır ve daha yükseğe ayarlanabilir. Diyabetin zararlı etkilerini hızlandırabilecek diğer sağlık sorunlarına da dikkat edilir. Bunlar arasında sigara içmek, yüksek kolesterol düzeyleri, obezite, yüksek tansiyon ve düzenli egzersiz eksikliği sayılabilir.  Ortopedik ayakkabılar, risk altındaki diyabetik ayaklarda ülserasyon veya yeniden ülserasyon riskini azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Podologlar Diabetes mellitus’a sekonder olan ayak ve ayak bileği komplikasyonlarının önlenmesi ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Diyabet hastasıysanız, düzenli olarak bir Podoloğa görünmelisiniz. Diyabetin erken belirti ve semptomlarının çoğu erken evrelerinde bulunabilir ve tedavi edilebilir

Bakım

Ayağınıza gelince, bacak problemlerinde ve diyabetik enfeksiyonlarda, bacaklarda ve ayaklarda gelişme riskinizi artırabilecek çeşitli risk faktörleri vardır. Her şeyden önce, uygun olmayan ayakkabılar diyabetik ayak komplikasyonlarının en büyük sorunlardan biridir. Diyabet ile ayaklarınızı temiz tutmak önemlidir. Ayaklarınızı günlük ılık su ve yumuşak sabunla yıkayın. Yıkadıktan sonra ayaklarınızı, özellikle ayak parmaklarının arasında, iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Ayrıca çatlakları önlemek ve ayaklarınızı pürüzsüz tutmak için tahriş edici olmayan nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Nöropati genellikle yara ve ülser ağrısını maskeleyebilir ve bu koşulların göz ardı edilmesine neden olabilir. Kesikler, kabarcıklar, şişme veya tırnak problemlerini kontrol edin. Ayağınızın altını daha iyi görselleştirmek için büyüteçli bir el aynası kullanın.
Diyabet hastalarının uygun çoraplar giymesi önerilir. Doktor kontrolünde Diyabetli hastalarda kan seviyelerini izlemelidir, çünkü kan şekeri seviyeleri diyabetik bakımda büyük bir rol oynar. Kan şekeri seviyenizi doktorunuzun belirleyeceği normal aralıkta tutmak çok önemlidir.

Ayrıca, düzgün şekilde kesilmiş halde tutarak, enfekte olabilen iç ayak tırnaklarından kaçındığınızdan emin olun. Ayak tırnaklarınızı güvenle kesemiyorsanız, bir podologtan profesyonel yardım isteyin. Asla kendi nasırlarınızı da kesmeye çalışmayın çünkü bu da enfeksiyona neden olabilir.

Ayaklarınızı zarar görmekten daha fazla korumak için, şunlardan emin olun:

 • Ayağınıza kan akışını azalttığından sigara içmekten kaçının
 • Çok dar veya gevşek olmayan rahat ayakkabılar alın
 • Temiz, kuru çoraplar giyin ve her gün değiştirin
 • Ayaklarınızı zararlı cisimlerden korumak için asla yalın ayak yürümeyin.

Diyabet, özellikle ayaklarınız karıştığında ciddidir. Erken teşhis ve basit bakım, ortaya çıkan komplikasyonları kontrol etmek ve önlemek için yapılabilecek birkaç şeydir. Aşağıdakiler ayaklarınızın sağlığını da tehlikeye atabilir:

 • Zayıf dolaşım
 • Ayağa travma
 • Enfeksiyonlar
 • Sigara içmek

Diyabetik ayaklar günlük olarak kontrol edilmelidir. Uygun diyabetik ayak bakımı gerektiğinden ve bir yaranız olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuza veya Podoloğunuza bildirin. Gangren, Diyabet hastaları için ciddi bir problemdir ve en kötü vakalarında sepsis ve ampütasyona neden olabilir.

Erken tedavi ve diyabetik ayakların günlük muayenesi sağlıklı kalmanın anahtarıdır

Bir yanıt yazın

X