0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Ayak kokusu ile başa çıkma

Ayakların vücudun diğer bölümlerinden daha fazla ter bezleri vardır, bu da bolca terleme kabiliyetine sahip oldukları anlamına gelir. Bütün gün ayakkabınızın içine giren ayaklarınız ve terin buharlaşması mümkün olmadığında, bakteriler hızla büyümeye başlar. Bakteriler daha sonra terini parçalamaya ve hoş olmayan bir koku üretmeye başlar. Diğer faktörler, endişe, hormonal değişiklikler, ilaçlar ve çeşitli cilt hastalıkları gibi terlemenin artmasına katkıda bulunabilir.

Ayak kokusu, özellikle aşırı derecede terleyenler arasında yaygın bir sorundur, ancak hem utanç verici hem de fiziksel olarak rahatsız edici olabilir. Ayak kokunuz varsa, basit yaşam tarzı değişikliklerinin ve iyileştirilmiş kişisel hijyen kokusunun azaltılmasına ve yok edilmesine yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırmanın Kolay Yolları

Ayak kokusunun çoğunun aşırı terden ve kokuya neden olan bakterilerin çoğalmasından kaynaklanması nedeniyle, ayak kokusunu kendi başınıza kontrol etmek ve azaltmak nispeten kolaydır. Aşağıdaki önleyici adımları uygulayarak başlayın:

  • Bakterileri en aza indirmek için ayaklarınızı düzenli olarak antibakteriyel sabunla yıkayarak temiz tutun.
  • Nem bakterilerin üremesine izin verdiği için ayakları kuru tutun.
  • Alternatif ayakkabılar ve arka arkaya birden fazla gün aynı çifti giymekten kaçının.
  • Mümkünse sandalet gibi açık ayakkabılar seçin, terin buharlaşmasına neden olan ve bakteri üremesini yavaşlatan ayakların üzerine hava verin.
  • Nemi çeken ve terlemeyi emen pamuklu çoraplar giyin.
  • Ayak spreylerini ve tozları ayağa uygulayın. Önerilen ürünler için doktorunuza danışın.
  • Kötü kokulu ayakkabıları dezenfekte edin, yıkayın ve atın.

Ayak kokusunun sebepleri sağlığınıza zarar vermez, ancak mantar ve bakteri üremesi için bir ortam oluşturur. Sonuç olarak  tırnak mantarı ve ayak mantarı gibi enfeksiyonların görülmesi olağan değildir. Ayak hijyeninizi iyileştirmek kokuyu azaltmaya yardımcı olmadığında, ayakta ayak kokusu bir enfeksiyon veya ciddi kalıtsal bir terleme vakasını gösterebileceğinden, bir Podoloğa danışın.

Bir yanıt yazın

X