0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Ayakkabı seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Ayak sorunlarına endike faktörler listelendiğinde ayakkabı kullanımlarının bu sorunları oldukça net etkileyebildiği gözlenebilmektedir. Anatomik ve temel fonksiyonu anlamında her ayak aynı yapıda gibi görünse de aslında her ayak özeldir. Bu doğrultuda günümüzün ayakkabı üreticilerini baz aldığımızda standart boy ve ebatlarda, kullanıma uygun ayakkabılar tasarlanmaktadır. Her ölçüsünün farklı olabildiği ayak yapısını uygun ayakkabıyla bütünlemek kimi zaman zorlayıcı olabilmektedir. Dolayısıyla ayakkabı seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenlerin kaba bir özeti şöyledir:

  • Ayakkabılarını seçmeden önce ayağınızı tanıyın: Ayağınız zaman içerisinde kemik ve eklem deformasyonlarına maruz kalabilir, günlük temponuz değişkenlik gösterebilir. Bu ayağınızın zaman içinde değişiklik gösterebileceğini temsil etmektedir. Hal böyleyken ayakkabı seçimleri öncesinde ayağın son genel durumu bilinmeli, gerekirse podolog desteği alınmalıdır.
  • Ayağınızın ölçümünü yapın: Ayağınızın yere teması esnasındaki konumu, durumu ve yapısını gösteren ayak ölçüsünü düzenli olarak bir podolog kontrolünde yaptırın. Ayak ölçüsü basit haliyle evde de uygulanabilir. Bununla ilgili aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.
Butik Garaj
  • Ayakkabılar aktivitesine göre seçilmelidir: Tempo ve hareketliliğin bol olduğu durumlarda tercih edilmesi gereken ayakkabılar esnek ve ortopedik tabana sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra soğuk ve yürüyüşün zorlu olduğu zamanları kalın ve sert tabana sahip ayakkabılar ile tercihe etmek gerekir. Yaz ayları açık ayakkabılar için idealdir.
  • Ayakkabının temel yapısı önemlidir: Her ayakkabı seçiminde önünün geniş olduğu, ayağı çeşitli noktalardan baskılamadığı ve ayağı mümkün olduğunca havanlandırma niteliği taşıdığı göz önüne alınmalıdır.
  • Kullandığınız tabanlıklar ayağınızın bir bütünüdür: Daha öncesinde bir podolog kontrolünde tasarlanmış, mevcutta kullanılan bir tabanlığın bulunması durumunda ayakkabı seçimlerinde tabanlığı da ayağın bir parçası olarak göz önüne almak önemlidir. Kimi zaman bu durum bir numara ayakkabı tercih etmeyi gerektirebilir.

Ayakkabı seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler ayağı korumaya yönelik atılan temel girişimlerdir. Ayakta yaşanan ayak sorunları ileri bir hal aldığında ayakkabı seçimlerine dikkat edilmesi çözüm sağlayamayabilir. Bu durumlarda mutlaka bir podolog kontrolünde bulunulmalıdır.

Bir yanıt yazın

X