0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Tırnakta renk değişimi ve kalınlaşma

Ayak tırnaklarınızın rengi konusunda endişeli misiniz? Sandalet sezonu düşüncesinde veya ayaklarınızı halka göstermek için ürperiyor musunuz? Ayak tırnaklarınızda renk değişikliği, özellikle de sarımsı bir renk tonu fark ettiyseniz, ayak tırnağı mantarının belirti ve semptomlarını yaşıyor olabilirsiniz.

Ayak tırnağı mantarının en yaygın nedenine onikomikoz denir ve tırnak renk değişikliği bu enfeksiyonu aldığınız ilk endikasyonlardan biridir. Hayatı tehdit edici olmasa da, kesinlikle kişisel veya sosyal yaşamınıza zarar verebilir. Ancak yalnız değilsiniz; aslında, Türkiye’deki insanların % 15,8 ile %26’sının bu duruma sahip olduğu tahmin edilmektedir. Onikomikoz pediatrik hastalarda nadir olması buna karşın yaşa, yaşlı nüfus içindeki yaygınlığı %60 en yüksek olarak tahmin ediliyor.

Bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanan ayak tırnağı renk değişikliği çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir, örneğin:

  • Ayak tırnaklarınızda sarı-kahverengi bir renk tonu olması.
  • Ayak tırnaklarında beyaz lekeler görülmesi.
  • Ayak tırnaklarınızın kırılgan hale gelmesi, kolayca kırılması ve tırnak plağının pürüzlü olması.
  • Ayak tırnaklarının şekilsiz olması.
  • Ayak tırnaklarınızın kalınlığı artar ve standart tırnak makası ile düzeltilmesi zorlaşır.
  • Tırnağın altında kir birikmesi sonucu tırnağın kararması.
  • Ayakta kötü koku oluşması.

Bazı durumlarda, ayak tırnak mantarı rahatsızlığa neden olmaz, ancak şekilsiz tırnaklar ayakkabı giyerken sorun yaratabilir. Diğer durumlarda, ayak tırnak mantarı sadece çirkin bir kozmetik meseleden daha fazlası olabilir. Daha ciddi enfeksiyon vakalarında, ayak tırnağı tırnak yatağından ayrılabilir veya tamamen düşebilir. Ayrıca, ayak tırnağı mantar enfeksiyonu çevredeki cilde yayılarak sporcunun ayağı olarak bilinen (Ayak cilt mantarı) rahatsız edici, kaşıntılı bir duruma neden olabilir. 

Ayak Tırnağı Renk Değişikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Ne yazık ki, mantar enfeksiyonlarıyla ilgili ayak tırnağı renk değişikliği tedavisi zor, nadiren kendi kendine gider ve tipik olarak tıbbi müdahale gerektirir. Ayak tırnaklarınızın sağlıklı hale gelmesi biraz zaman alsa da , sorunun kökünü ele almanıza yardımcı olmak için bitkisel ve reçeteli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

 Reçetesiz Satılan İlaçlar

Yerel eczane koridorlarında bir yürüyüşe çıkarsanız, tırnak onarım faydalarını iddia eden birçok krem, cila ve toz bulacaksınız. Ancak OTC ilaçları için yapılan bir araştırma, ayak tırnağı renk değişikliği ve tırnak mantarının tedavisi ile ilgili karışık bir çok sonuç verir. Bazı kaynaklar birkaç gün veya hafta içinde sonuçları görmeyi beklemenizi isterken, diğerleri OTC ilaçlarının sadece hafif ayak tırnağı mantarı vakaları için olduğunu söylüyor.

Ancak hemen hemen herkesin kabul edebileceği iki şey var: İlk olarak, ayak tırnağı renk değişikliğinizin aslında bir mantar enfeksiyonundan kaynaklandığından emin olun. En olası neden bu olsa da, ayak tırnağı renginizin kapalı olmasının tek nedeni bu değildir; Tırnak hastalığı vakalarının % 50’si, diğer enfeksiyonlar veya hastalıklar ve travma dahil olmak üzere mantar veya maya enfeksiyonları dışındaki nedenlere atfedilebilir. Bu nedenle OTC ilaçları özel ihtiyaçlarınıza yönelik olmayabilir.

İkinci olarak, bir OTC ürününü sonuçları görmeden birkaç ay denediyseniz, doktorunuzdan veya podoloğunuzdan bir randevu alın. Ayak tırnağı renk değişikliğini ortadan kaldırmak için farklı bir strateji uygulamanız gerekebilir.

Reçeteli ilaçlar

Doktorunuz, ayak tırnağı renk değişikliğinin altında yatan nedeni tedavi etmek için bir ilaç reçete edebilir. Örneğin, doktorunuz sizi oral, antifungal ilaç rejimine yerleştirebilir. Bu ilaçlar arasında Lamisil (terbinafin) ve Sporanox (itrakonazol) bulunur.

Oral ilaç kullanmanın dezavantajı, çalışmak için birkaç hafta ila ay sürmesi ve yeni bir ayak tırnağı tekrar büyüyene kadar sonuçları göremeyebilirsiniz. Ayrıca, oral antifungaller yan etkilere neden olabilir – en sık olarak baş ağrıları, mide rahatsızlığı, döküntüler ve karaciğer toksisitesi. Bu ilaçlardan bazıları karaciğerinizde zor olabileceğinden, doktorunuz vücudunuzun tedaviyi iyi tolere edip etmediğini görmek için periyodik kan testleri yaptırmanızı isteyebilir.

Oral ilaçlardan farklı olarak, birçok krem ​​ve  topikal antifungal ajanın, ayak tırnağı mantarının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Bunun ana nedeni, ilaçların sert tırnaklara nüfuz edememesidir, ancak bazı uzmanlar kremlerin etkinliğinin önce tırnaklarınızı doldurarak artırılabileceğini önermektedir, böylece onları daha ince yaparsınız. Diğer tedaviler gibi, sonuçların görülmesi için önemli bir süre beklemeniz gerekebilir.

Ayak tırnaklarınıza ve çevresindeki cilde boyadığınız tırnak verniklerine girin . Siklopiroks, Loprox ve Penlac gibi bir tırnak cilasında karıştırılan antifungal bir ilaçtır. Ancak oral ilaçlar olmadan kullanıldığında çok etkili değildirler.

Tırnak verniklerinin kullanımı taahhüt ve uyum gerektirir, çünkü ürünü birkaç ay boyunca günlük olarak kullanmanız gerekebilir. Bununla birlikte, diğer şeylerin yanı sıra, kaşıntı, döküntüler ve cildin ölçeklendirilmesini içeren topikal ilaçlar ile ilişkili bazı yan etkiler vardır.

Podolojik Tedavi

Tırnak hastalıklarında en etkili tedavi yöntemidir. Podoloji uygulamaları arasında yer alan küretaj işlemi ve ilaç tedavisi ile kalıcı sonuçlar almak mümkün. Öncelikle bir podolog tarafından muayene edilmeli ve sonrasında özel freze tekniği ile küretaj (kazıma) işlemi yapılmalı, yapılacak bu tedavi yöntemi ile renk değişimi ve kalınlaşma problemine maruz kalan tırnakta’ki hastalıklı bölge sağlıklı tırnak dokusundan temzlenerek ayrıştırılmalı sonrasında uygun ilaç tedavisine başlanmalı. Ortalama şikayetin boyutuna bağlı olarak 3 – 6 aylık tedavi sonucunda renk değişimi ve kalınlaşma şikayetinden kurtulmak mümkün.

Ayak tırnağında renk değişimi, kalınlaşma ve mantar enfeksiyonu oluşumu.
Renk değişimi, kalınlaşma ve mantar enfeksiyonu sonucunda podolojik tedavi ile  küretaj işlemi uygulanmış tırnak görünümü.

Lazer Tedavileri

Gıda ve İlaç İdaresi, ayak tırnağı mantarı için bazı farklı lazer tedavilerini onaylamıştır ve ilk kanıtlar semptomları azaltmada yardımcı olabileceklerini göstermektedir. Bununla birlikte, sigorta şirketiniz lazer tedavilerinin maliyetini karşılamayabilir ve ağır bir fiyat etiketi ile sıkışmış olabilirsiniz. Ortaya çıkan araştırma umut verici olsa da, bu teknolojinin diğer tedavi türlerinden daha iyi çalışıp çalışmadığını bilmek için genel kanıtlar hala eksiktir.

Cerrahi Tedavi

Bazı durumlarda, ilaçlar durumu çözemeyebilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. 4 Doktorunuz, ilaç tedavisine dirençli bir enfeksiyonunuz varsa ayak tırnağını çıkarmak için ameliyat düşünebilir. Veya doktorunuz, ilacı doğrudan cildin enfekte olmuş kısmına yerleştirmek için bir çiviyi çıkarmanın gerekli olduğunu belirleyebilir. Son olarak, yoğun ağrı ve rahatsızlık yaşıyorsanız, ameliyat durumunuz için en iyi eylem yolu olabilir.  (Fakat podolojik tedavilerin yaygınlaşması ile birlikte cerrahi müdahale ile yapılan tedaviler önerilmemektedir.)

Unutulmamalı!

Hangi tedaviyi seçerseniz seçin, sonuçları görmek zaman alacaktır. Ancak ayak tırnaklarınızda biraz renk değişikliği fark etmeye başlarsanız, doktorunuza veya podoloğunuza danışmaktan korkmayın veya utanmayın. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, mantar enfeksiyonuyla başarılı bir şekilde mücadele etme ve sağlıklı bir tırnağa sahip olma olasılığınız o kadar artar.

Bir yanıt yazın

X