0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Yaz aylarında ayak bakımı ve önemi

Yaz ayları tempo halinin yüksek, ayakların çok daha hareket halinde olduğu dönemlerdir. Açık ve daha rahat ayakkabı tercihlerinin ağırlık verildiği bu dönemlerde ayağın günlük bakım her dönemde olduğu gibi gereklidir. Bu aylarda ayakta uygulanması ve dikkat edilmesi gereken temel adımlar şunlardır:

  • Ayaklarınızı terlemeye karşı koruyun. Terli ayakları mümkün olduğunca yıkayarak kurulamayı ihmal etmeyin. Neme maruz kalan ayaklarda mantar bulgusu gözlenebilir.
  • Açık ayakkabılarınıza parmak arası ya da kayışlı kemere sahip terliklerin kullanımına ağırlık vermeyin. Temelde amacı ayağı korumak olan ayakkabı ve terliklerin günümüzde bu mantıktan oldukça uzak modelleri bulunduğunu göz önüne alın.
  • Diyabetliyseniz diyabete bağlı takiplerinizi ihmal etmeden sürdürün. Diyabete bağlı yaygın gözlenen nöropati bulgusu ayakta yaz aylarında deniz kumu yanığı, açık ayakkabı kullanımlarında yaralanma ve tahrişlere neden olabilir. Bu durum, ayağı diyabetik ayak konusunda risk altında bulundurmaktadır.
  • Çok kullanımınıza devam edin. Çoraplar, ayağın ısısını tutarak cildi korur. Terleme durumları istisna olmak kaydıyla yaz aylarında ince ve kısa çorapları tercih edebilirsiniz. Özellikle ayakkabı kullanımlarında çorap kullanımı ayakkabıdan kaynaklı baskılarda bariyer görevi yapabilir.
  • Tırnaklarınızın bakımında düz kesim uygulayın. Açık ayakkabı tercihi ile uzun tırnak ve oje tercihleri ileri dönemlerdeki kış ayaklarına sorunlu ayakları hazırlayabilir. Oje, tırnakların oksijenlenmesini keserek beslenme bozukluğunu oluşturur.
  • İhtiyacı halinde ayağınızı nemlendirin. Nemlendirici krem uyguladığınız durumlarda parmak aralarını kuru tutmaya özen gösterin. Ayağınıza en uygun nemlendirici desteği için podoloğunuzdan destek alın.
  • Ayakkabılarınızı değiştirin. Kış döneminde tercih ettiğiniz kalın ve ağır ayakkabılarınızı yaz aylarında kullanmayın. Yazın tercih ettiğiniz ayakkabıların hafif ve ince kumaşa sahip olduğuna dikkat edin.
  • Ortak kullanım alanlarının (havuz, sahil, spor salonları) daha çok tercih edildiğini yaz aylarında bulaşıcılığı ile bilinen mantar sorunlarına karşı tedbirli olun.

Bir yanıt yazın

X