0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Ölü deriyi ayaktan arındırmanın 7 yolu

Ayaklarda oluşan ölü veya soyulmuş cilt, ayağınızın ölü deri hücrelerini doğal yolla peeling yaparak atma yöntemidir. Ayaklarınız sürekli kapalı ayakkabı veya çorap içindeyse veya yürüme, koşmanın sürtünmesi nedeniyle nem eksikliğinden dolayı ölü cilt birikebilir. Ayaklarınızın düzenli bakımını sağlamadığınızda da ölü derilerle karşılaşabilirsiniz.

Ayağınızın altındaki ölü deri kuru, çatlak veya soyulma şeklinde görünebilir. Ayak mantarı (tinea pedis), egzama veya başka bir enfeksiyon türünden kaynaklanmadığı sürece genellikle bu durum ağrılı değildir.

1-) Ponza taşı (sünger taşı)

Ponza taşı, ayaklarınızdaki ölü deri ve nasırların giderilmesine yardımcı olabilecek doğal bir lav taşıdır.

 • Kullanımı:
  • Ponza taşını ılık suya batırın. Ayrıca ayaklarınızı yumuşatmak için 10 dakika boyunca ılık suda bekletebilirsiniz.
  • Ölü deriyi çıkarmak için taşı ayağınızın etrafında dairesel veya yana doğru hareket ettirin. Sağlıklı hücre yenilenmesini teşvik etmeye yardımcı olacak ölü derinin tamamını değil cildin üst tabakasını çıkarmaya odaklanın.
  • Ayaklarınızı yumuşatmak için daha sonra losyon veya yağ uygulayın.

Yaralı veya ağrılı alanlarda asla ponza taşı kullanmayın.

2-) Parafin mumu

Parafin balmumu, yaklaşık 125°F (51°C) orta sıcaklıkta eriyen yumuşak bir mumdur. Balmumu cildinizi yakacak veya tahriş edecek kadar sıcak olmamalıdır. Ayrıca evde bir parafin balmumu banyosu kullanarak balmumu tedavisi yapabilir veya ağdayı bir sos tavasında eritebilir ve ardından ayaklarınızı daldırmak için bir leğene aktarabilirsiniz.

Bir parafin balmumu tedavisi sırasında, ayağınızı balmumuna birkaç kez daldırarak birkaç kat cila uygulayıp ayaklarınızı plastikle sarın.

Balmumu sertleştikten sonra çıkarabilirsiniz. Ayaklarınızdaki ölü deri, ağda ile birlikte temizlenir ve yumuşak hissettirir.

Aşağıdaki durumlarda parafin balmumunu kullanmayın:

 • Kan dolaşımının zayıflığı
 • Ayakta kızarıklık veya açık yara varlığı
 • Diyabetik nöropati gibi ayaktaki duyu kayıpları

Evde parafin mumu kullanıyorsanız, çok dikkatli olun ve balmumunun sıcaklığını bir şeker termometresi ile izleyin.

3-) Ayak fırçası

Çoğu eczane ve ilaç deposu, tezgahta farklı ayak fırçaları satmaktadır. Ölü deriyi temizlemeye yardımcı olması için granül içeren bir tane arayın ya da iki yemek kaşığı deniz tuzunu eşit miktarda bebek yağı ve limon suyuyla seyrelterek kendiniz de yapabilirsiniz.

Ayak fırçasını kullanırken fırçalamayı doğrudan ayağınıza uygulayın ve avucunuzla nazikçe ovalayın. Ölü deriyi temizlemek için ayak ovma fırçası veya sünger de kullanabilirsiniz. Kullandıktan sonra ılık suyla iyice durulayın.

4-) Yulaf ezmesi

Ölü deriyi temizlemek için evde bir peeling yapmak için yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Peeling için eşit miktarda yulaf ezmesini gül suyu veya sütle karıştırarak bir macun yapın.

 • Kullanımı:
  • Peelingi ayaklarınıza uygulayın ve 20 ila 30 dakikaya kadar kurumasını bekleyin.
  • Ayaklarınızı pul pul dökmek için ayak fırçası kullanın.
  • Soğuk suyla durulayın ve ayaklarınızın kurumasını bekleyin.
  • En iyi sonuçlar için bu işlemi her gün uygulayın.

5-) İngiliz tuzuyla ıslatma veya fırçalama

İngiliz tuzu, magnezyum sülfatın kristal formudur. Magnezyum sülfat, mineral bir bileşiktir.

Ayaklarınızı suda çözünen ingiliz tuzuna batırabilirsiniz. Kuru, çatlamış ayakların pul pul dökülmesine ve pürüzsüzleşmesine yardımcı olabilir. Bu da ölü derinin temizlenmesinde etkilidir.

 • Kullanımı:
  • Bir ayak banyosuna 1/2 bardak tuzu veya ılık suyla dolu bir küvete dolu bir bardağı dökerek bir ingiliz tuzu oluşturun.
  • Rahatlayın ve 20 dakikaya kadar ıslak tutun.
  • Kuru cildi temizlemek için süngertaşı veya ayak fırçası kullanabilirsiniz.

Ayaklarınız için duşta veya banyoda bir peeling yapmak için bir avuç ingiliz tuzu ile bir çorba kaşığı zeytinyağını elinizde veya banyo süngeri üzerinde karıştırın.

Suyla durulamadan önce ölü cildi pul pul dökmek, yumuşatmak ve çıkarmak için ıslak cilde nazikçe sürün.

6-) Sirke kullanımı

Sirke, ayakları yumuşatmaya yardımcı olabilir ve ölü, kuru veya çatlamış cildi gidermenizi sağlar. Hemen hemen her tür sirkeyi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi veya beyaz sirke popüler seçeneklerdir ve bunlar mutfağınızda halihazırda bulunuyor olabilir. Sıcak su cildi daha fazla kurutabileceğinden sirkeyle karıştırmak için soğuk su kullanın. Genel bir kılavuz olarak 1 ölçek sirke ile 2 ölçek su kullanın. Başlamak için ayakları 5 ila 10 dakika bekletin. İsterseniz yukarıdaki yönergeleri kullanarak kuru veya gevşek cildi çıkarmak için bir süngertaşı kullanarak ıslatın. Sirkeyle ıslattıktan sonra nemi kapatmak için çorap giymeden önce nemlendirici, vazelin veya hindistancevizi yağı uygulayın. Bu işlemi sadece haftada birkaç kez yapın.

7-) Bebek ayağı peeling maskesi

Bebek Ayağı Peelingi ölü deriyi temizlemek ve ayaklarınızı yumuşatmak için evde uygulanan 1 saatlik popüler bir işlemdir.

Kullanmak için setinde çıkan plastik “patikleri” ayağınıza bir saate kadar uygulamanız gerekir. Ayaklarınızdan ölü derinin dökülmesine yardımcı olabilecek bir jel meyve asidi ve diğer nemlendiriciler içerir.

Paketin üzerindeki tüm kullanma talimatlarını izleyin:

 • Ayaklarınızı ıslattıktan sonra, plastik “patikleri” yapışkan bantla ayaklarınıza sabitleyin.
 • Patikleri bir saat kadar ayağınızda kullanın.
 • Patikleri çıkarın ve ayaklarınızı su, sabunla nazikçe yıkayın.

Soyulmanın önümüzdeki üç ila yedi gün içinde oluşması için ayaklarınızı günlük olarak ıslatmanız gerekebilir. Bu işlemin faydalarını veya etkililiğini destekleyen herhangi bir bilimsel çalışma olmamasına rağmen, çevrimiçi ortamda çok popülerdir.

Kaynak: Healthline

1 Comment

 • Birol
  16 Kasım 2023

  Ayağımın altı siyah ne yapmaliyim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

X