0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Batık tırnaklarda tel uygulamasının önemi

Ayak sorunları arasında en sık karşılaşılan tablo şiddetli ağrı ve kimi zaman enfeksiyonun eşlik ettiği Tırnak Batması (Onychocryptosis)’dır. Tırnak plağının (corpus inguis) deformasyon durumuna seyir göstermesi ile üzerinde bulunduğu tırnak yatağına doğru rolonlaşması ve tırnağın lateral kanatlarının doku altına gömülmesi ile gelişir. Erken dönemde sadece kızarıklık ya da şişlik gibi hafif belirtiler vererek çoğu zaman bireylerce önemsenmemektedir. Nitekim ağrının eşlik etmesinden çok kısa bir sürenin sonunda batık derinleşerek enfeksiyona ulaşabilir. Klinik kayıtların bir çoğunda batık sorunu yaşayan bireylerin son aşamada tedavi olmayı düşündüğü gözlenmektedir. Bu durum, planlanan tedavi süresinden tedavilere ödenen bütçelere kadar değişiklik gösterebilmektedir.

Günümüzün modern yöntemleri çerçevesinde batığa yönelik girişimleri ele alan 2 farklı branş bulunmaktadır:

  • Cerrahi Uygulamalar
  • Podolojik Yaklaşımlar

Batık uygulamalarının planında öncelikli olarak tabloyu non-cerrahi uygulamalar sağlayan Podolojik Yaklaşımlar’ca uygulanan Ortoniks (Orthonix) girişimleri ele alır. Ortoniks uygulamaları tırnak plağını hedef alarak bütünüyle şekillendirmeyi amaçlar ve günümüzde oldukça farklı etkisi bulunan farklı çeşitleri bulunmaktadır. En bilinen Ortoniks uygulamaları Omega®, 3TO Spange®, Podofix®, COMBIped® ve BS® sistemleridir.

Aylık ya da haftalık bazda podolog kontrolünde planlanan randevu aralıklarıyla batık sorunundan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Doğru kişilerce uygulanan her tedavi uygulanan yönteme göre 2 hafta ile 6 ay arasında sonuca ulaşabilmektedir.

Peki hangi durumlarda cerrahi uygulamalar tercih ediliyor?

Ortoniks uygulamaları ile ele alınamayacak kadar büyük ve ilerlemiş tablolarda, daha önce Ortoniks girişimlerine kıyasla cerrahi uygulamalar yapılmış ve tırnak bütünlüğü bozulmuş vakalarda ve ayakta sürekli olarak tırnaklara baskı yaratan deformasyon durumlarında Ortoniks uygulamaları tercihi doğru değildir. Bunun yanı sıra tırnak üzerinde gelişen başta mantar (Onychomykose) olmak üzere tırnak hastalıkları söz konusu olduğunda da batığa yönelik Ortoniks uygulamaları tam anlamıyla fayda sağlamamaktadır. Bu noktadaki temel mantık, bir podolog tarafından Ortoniks için uygun görülmeyen batık vakalarının tabip kontrolünde cerrahi olarak değerlendirilmesidir. Tabip muayenesi ile tırnak üzerinde çekim işlemleri tercih edilebilmektedir.

[button open_new_tab=”true” color=”accent-color” hover_text_color_override=”#fff” image=”default-arrow” size=”medium” url=”https://www.podoworld.com.tr/randevu” text=”Randevu Talep Edin” color_override=””]

Bir yanıt yazın

X