0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Her 10 kişiden 1’i diyabetli

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) verileri 2019 yılında her 11 kişiden 1’nin diyabetli olduğunu duyurmuştu. Diyabete bağlı vücutta gelişen komplikasyonların önemine her yıl olduğu gibi bu yıl da vurgu yapıldı.

Hemşireler ve Diyabet: Hemşireler fark yaratır.

IDF

IDF her yıl olduğu gibi bu yıl için de yılın temasını hemşirelere önem vererek duyurdu. “Hemşireler fark yaratır.” sloganıyla duyurulan tema raporunda hemşirelerin sağlık çalışanlarının %59’unu oluşturduğu ve hem eğitim hem de finansal açıdan daha fazlasına ihtiyaçları olduğu paylaşıldı. Diyabetli bireylerle sürekli olarak etkileşimde olan hemşirelerin eğitim kalitelerini daha da yükseğe ulaştırmak amacıyla Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), tüm hükümet kurumlarına çağrıda bulundu.

Diyabet artmaya devam ediyor

2019 yılı oranlarına kıyasla artış göstermeye devam eden diyabet, 2020 yılı ve itibariyle her 10 kişiden 1’inde görülüyor. Bu doğrultuda başta obezite olmak üzere risk faktörlerinin takibi, kontrolü ve koruyucu çalışmaları hayati önem taşıyor. IDF’in son raporuna göre 4,2 milyon kişi diyabetin komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetmiş durumda.

Diyabette ayak sağlığınızı önemseyin

Major ampütasyonların birçoğunun ayak sağlığı üzerinde geliştiği diyabet hastalığında ayak sağlığı önemini korumaya devam ediyor. Ampütasyonlar, hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda yaşam kalitesini ciddi oranda düşürüyor. Üstelik pandemi sürecinde normal şartlarda yapılması gereken diyabet takibinin de ihmali oldukça yaygınlaşmış bir halde.

Pandemi kurallarına uyarak, ayak sağlığınızla ilgili çözüm sürecinize devam etmeyi ihmal etmeyin. Diyabette ayak sağlığı, olası riskleri önlemek konusunda hayati öneme sahiptir.

Bir yanıt yazın

X