0 (216) 553 34 36 iletisim@podoworld.com.tr Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Topuk Çatlağı nedir ve neden oluşur?

Topukları çatlamış olan bireyler genellikle bu durumun neden olabileceği ağrı ve rahatsızlığa aşinadır. Çatlaklar, cildin topukların dış kenarında gelişen derin çatlaklardır ve çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Yaygın nedenler arasında açık sırtlı ve gün boyunca uzun süre ayakta duran ayakkabılar giyilebilir. Ek olarak, obezite kırık topukların gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Neyse ki, bu durumu önlemeye yardımcı olabilecek önlemler var. Bunlar, ayakta durma süresini sınırlamak, vitamin eksikliklerinden kaçınmak ve topuk bölgesinde bol miktarda yastıklama bulunan ayakkabılar giymeyi içerebilir. Bu rahatsızlığı yaşıyorsanız, size uygun işlem teknikleri sağlayabilecek bir ayak sağlığı teknikeri (podolog) ile konuşun.

Çaylak Topuklar

Ağrı, kanama ve enfeksiyonu önlemek için çatlak topuklarınızı nemlendirmek önemlidir. Çatlak topukların oluşmasının nedeni, ayaktaki cildin üzerine yerleştirilen muazzam basıncı destekleyemeyecek kadar kuru olmasıdır. Ayak genişlediğinde, ayaktaki kuru cilt bölünmeye başlar.

İyileştirme Yolları

  • İyi bir ayak kremi kullanın.
  • Vazelin kullanmayı deneyin.
  • Sabunla yıkayın.
  • Bolca su için.

Önleme Yolları

  • Duştan sonra nemlendirin.
  • Temponuzu düzene sokun.
  • Ayakkabınıza dikkat edin.
  • Ayaklarınızı ovalamayın.
  • Düzenli podolog kontrolünde bulunun.

Çatlamış topukların çözümüne nasıl devam edeceğinizden emin değilseniz, bir ayak sağlığı  uzmanından yardım isteyin. Doktorunuz ve podoloğunuz ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir soru veya bilgi konusunda size yardımcı olacaktır.

Çatlak topuklar, çıplak ayakları görüntülerken hayatı çok sinir bozucu ve utanç verici hale getirebilir. Göze hoş gelmemesinin yanı sıra, çorapları ve çorapları yırtıp daha hızlı bir şekilde ayakkabı giyebilirler. Şiddetli olduğunda, çatlamış topuklar ağrıya veya enfeksiyona neden olabilir.

Çatlak topuklar, atletik olanlar, çok yürüyebilenler ve özellikle kuru cilde sahip olanlar için bir sorundur. Cildi kurutan ilaçlar, sık yüzenler, belirli tipte ayakkabılar giyenler ve diyabetik olanlar çatlamış topuklarla ilgili sorun yaşayabilirler. Cildi daha az yağ üreten yaşlılar da çatlamış ayaklarda sorun yaşayabilir. Bu bireylerde çatlamış ayakları geliştirmenin tek bir yolu yoktur ve kesin tedavisi yoktur.

Bazı doktorlar pürüzlü cilde sahip olanlar için geceleri çorap giymenizi önerir. Bu daha fazla iyileşmeye yardımcı olur ve kremlerin daha uzun süre kalmasına ve cilde daha iyi emilmesini sağlar.

Çatlak topuklara neden olan kuruluğu hafifletmenin bir yolu, hem gündüz hem de gece nemlendiriciler kullanmaktır. Başka bir yol, cildin her zaman temiz ve kuru olduğundan emin olmaktır. Nemlendiriciyi sürmeden önce ölü deriyi parlatmak için bir ponza taşı kullanmak da yardımcı olabilir. Cildin dış tabakası pul pul dökülme ile çıkarılmadıkça, çatlamış topuklar kreme cevap vermez. Arındırmadan sonra, losyon veya merhem cilt tarafından daha kolay emilir.

İyileşme ve denge oluşturan gıdalar da cildin içten çözüm olmasına yardımcı olabilir. Vücuda konan her şey ona yardımcı olabilir veya yaralayabilir. Omega-3 yağ asitleri ve çinko takviyeleri almak da çok yararlı olabilir.

Bununla birlikte, tüm ürünlerin çatlamış ayakların tedavisine yardımcı olması garanti edilmez. Diğer işlem seçenekleri başarısız olursa bir profesyonele görünmek en iyisidir. Bir ayak sağlığı uzmanı, bu soruna yardımcı olmak için en iyi tavsiyeyi verebilir.

Ayaklarınıza iyi bakın!

Bir yanıt yazın

X